dnes je 29.5.2025

Input:

Důsledky chybně provedené úhrady ve zdravotním pojištění ze strany zaměstnavatele

14.11.2017, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

10.48
Důsledky chybně provedené úhrady ve zdravotním pojištění ze strany zaměstnavatele

Ing. Antonín Daněk

Dotaz

Zaměstnanec nám neoznámil změnu zdravotní pojišťovny, takže jsme více než půl roku odváděli pojistné jiné zdravotní pojišťovně. Mohou si pojišťovny příslušnou – nesprávně placenou – částku mezi sebou převést? Nedopatřením jsme odvedli platbu pojistného za zaměstnance namísto zdravotní pojišťovně Okresní správě sociálního zabezpečení. Musíme platit penále? Jak postupují zdravotní pojišťovny při řešení svých pohledávek a v čem spočívá smysl "evropského" formuláře A1?

Právní předpisy

Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů

  • § 3 odst. 1 ZPZP

  • § 4 ZPZP

  • § 5 odst. 2 ZPZP

  • § 5 odst. 3 ZPZP

  • § 16 ZPZP

  • § 18 ZPZP

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

  • § 53 ZVZP

  • § 53a ZVZP

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • § 6 ZDP

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) ze dne 29. 4. 2004 č. 883/2004, o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) ze dne 16. 9. 2009 č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení

Odpověď

Jedním z důležitých úkolů zdravotních pojišťoven je zajistit od plátců dostatek finančních prostředků na úhradu poskytnutých a vykázaných hrazených služeb. Kromě státu rozlišujeme v podstatě dva typy plátců, a sice zaměstnavatele jako hromadné plátce pojistného a individuální plátce, neboli samoplátce, kterými jsou osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů. Každá z těchto skupin plátců je povinna odvádět pojistné odvádí pojistné na účet, který je pro tyto platby určen. To znamená, že zaměstnavatelé odvádějí pojistné na účet pro hromadné plátce, samoplátci jsou povinni platit pojistné (resp. zálohy na pojistné včetně případného doplatku pojistného u OSVČ) na jiný účet, zvláštní účet je určen pro úhradu vyměřených sankcí (pokuty, penále) apod.

Plátce postupuje v rozporu s platnou právní úpravou tehdy, pokud platí pojistné:

  • opožděně, tj. po dni splatnosti, kterým je u zaměstnavatele za příslušný kalendářní měsíc nejpozději 20. den následujícího kalendářního měsíce a u samoplátce nejpozději 8. den následujícího kalendářního měsíce, vždy připsáním úhrady na účet zdravotní pojišťovny. Připadne-li poslední den splatnosti na sobotu neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

  • v nižší částce, než jak je stanoveno zákonem, případně neplatí pojistné vůbec,

  • pod špatným variabilním symbolem (hromadný plátce - zaměstnavatel správně poukazuje platby pod variabilním symbolem IČ, případně pod číslem přiděleným zdravotní pojišťovnou, u samoplátců je tímto identifikátorem rodné číslo),

  • na špatný účet

Kterákoliv z výše uvedených chyb způsobuje komplikaci jak plátci (tomu především), tak zdravotní pojišťovně. U plátce tak dochází ke vzniku dlužného pojistného a současně běží penále, výjimkou je v tomto směru úhrada pojistného pod nesprávným variabilním symbolem – viz dále.

Při chybném placení eviduje zdravotní pojišťovna nesprávně poukázané platby. V rámci výkonu kontrolní činnosti zdravotní pojišťovna příslušný rozpor zjistí a následně musejí být na základě žádosti zaměstnavatele nesprávně poukázané platby dohledány a správně přiřazeny. Proto by mělo být řádné placení pojistného prioritní starostí každého plátce, a pokud plátce sám chybu zjistí, měl by ve vlastním zájmu neprodleně kontaktovat zdravotní pojišťovnu.

Odvod pojistného nesprávné zdravotní pojišťovně

Dochází k případům, kdy zaměstnanec neoznámí svému zaměstnavateli změnu zdravotní pojišťovny v průběhu zaměstnání a v důsledku této skutečnosti je odváděno za zaměstnance pojistné nesprávné zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojišťovna, které měla platba správně náležet, eviduje u tohoto zaměstnavatele ke dni splatnosti (tj. za příslušný kalendářní měsíc nejpozději ke 20. dni následujícího kalendářního měsíce) pohledávku na pojistném včetně nároku na penále. Naopak, u zdravotní pojišťovny, které platba nepatří, vzniká takto přeplatek na pojistném. Za účelem zastavení běhu penále je prioritně zapotřebí neprodleně uhradit dlužné pojistné a zároveň (s odůvodněním vzniklé skutečnosti) požádat o vrácení přeplatku, kdy přeplatek je zdravotní pojišťovna povinna vrátit v rámci zákonné měsíční lhůty.

Vzniklou situaci nelze vyřešit tím způsobem, že by si pojišťovny příslušnou částku pojistného mezi sebou navzájem převedly, neboť pojistné se odvádí ve prospěch té zdravotní pojišťovny, u které je pojištěnec (zaměstnanec) pojištěn. Pokud je pojistné zaplaceno jiné zdravotní pojišťovně, pak nečekejte na vrácení příslušné platby, ale urychleně dluh vůči správné zdravotní pojišťovně vyrovnejte, protože z neprovedené úhrady běží penále při sazbě 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. U vyměřeného penále lze požádat o jeho prominutí cestou odstranění tvrdosti.

Příjem zúčtovaný po skončení zaměstnání

Dochází k případům, kdy je bývalému zaměstnanci zúčtována odměna v kalendářním měsíci, ve kterém již osoba není zaměstnancem zaměstnavatele, jedná se tedy o příjem zúčtovaný po skončení zaměstnání.

V případě příjmů (odměn) zúčtovaných po skončení zaměstnání by měl zaměstnavatel vždy zpozornět tehdy, pokud zaměstnanec ukončil zaměstnání ke dni 31. 12. a do některého z dalších měsíců následujícího roku je zúčtován nějaký příjem. Vzhledem k tomu, že datum 1. 1. je standardním dnem pro změnu zdravotní pojišťovny, je v takových případech nanejvýš žádoucí si ověřit, zda bývalý zaměstnanec k datu 1. 1. skutečně nezměnil zdravotní pojišťovnu, neboť tato okolnost nemusí být zaměstnavateli známa. Protože osoba již není zaměstnancem, nevzniká bývalému zaměstnavateli v případě dodatečně zúčtovaného příjmu povinnost přihlašovat bývalého zaměstnance u zdravotní pojišťovny, a ani započítávat tuto osobu do celkového počtu zaměstnanců v měsíčně předkládaném Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele. Nicméně částky vyměřovacího základu a příslušného pojistného na tento Přehled patří.

Chybný variabilní symbol nebo účet

Jestliže zaměstnavatel uhradí pojistné pod nesprávným variabilním symbolem, pak platí, že zdravotní pojišťovna penále nepředepíše, pokud plátce prokáže, že platbu na účet zdravotní pojišťovny provedl, byť pod nesprávným variabilním symbolem. Taková platba se plátci samozřejmě nemůže přiřadit, to znamená, že se objeví mezi platbami neidentifikovatelnými nebo se případně přiřadí jinému plátci. Proto musí zaměstnavatel písemně požádat o převedení příslušné platby na správný variabilní symbol, vhodné je platbu doložit výpisem

Nahrávám...
Nahrávám...